Ergin Ataman ve Ömer Onan’dan büyük tepki!

OzguN

Yeni Üye
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’nda gayret eden A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi, Gürcistan’a ikinci uzatma sonunda 88-83’lük skorla mağlup oldu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan, Furkan Korkmaz’ın maçtan atılmasının akabinde oyuncuya ve kondisyonere soyunma odasında akın yapıldığını açıklamıştı.

Maçın akabinde açıklamalarda bulunan Ömer Onan, “Ben buradan FIBA’ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Şayet getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekileceğiz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle. Onlar bizim önümüze kameraları getirecekler, biz de bakacağız. Tüm oyuncularımız bizim için fazlaca kıymetli, biz de turnuva yaptık hiç bu biçimde olmadı. Tüm yanılgı FIBA’nın! Hidayet liderle da konuştuk. Güvenlik gelsin belirli ki korumayacaklar. Maçta kural yanlışı da var. Nereden baksanız, tutulacak hiç bir tarafı yok” demişti.

O anları anlatan Onan, “Oynamayan oyuncular maç sonu koridorda gelip bize saldırıyor. Polis bizi koruduğunu argüman ediyor lakin bizi ittiriyorlar. Ben oyuncu oldum, hiç bu biçimde bir şey görmedim. FIBA büsbütün bu işin sorumlusu” sözlerini kullanmıştı.

Ergin Ataman: Bizi masadan püskürttüler

A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu Başantrenörü Ergin Ataman, bugün düzenlenen basın toplantısında yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ergin Ataman, “22 saniyenin oynatılmamış olması skandal. Gerekli hukuksal itirazımızı yaptık. Bizi masadan püskürttüler. Maç son 4.5 dakikanın yeniden oynatılmasını yahut maçın yineını talep ediyoruz. Furkan Korkmaz, soyunma odasına gidince Gürcistan’ın oynamayan oyuncuları hücumda bulundu. Furkan’ı koç odasına saklamışlar. Burası FIBA. Burada güç gösterisi yapılmasına müsaade verildi. Bizim kadro soyunma odasına giderken, Gürcü polisinin bizim grubu tartakladığını ve ittiğini gördüm. Otelde oyuncularımız aç durumda. Atlet beslenmesiyle alakası bile yok yemeklerin” dedi.

Eski oyuncuların ekranlarda çıkıp ‘Yüreksizsiniz’ demesini kınadığını tabir eden Ataman, “Bu oyuncular yürek koyuyor. Başarısız olursak bunun sorumlusu benim, oyuncular değildir. Geçmişte kendi ortalarında arbede edip bir muvaffakiyet kazanamayan eski oyuncuların, bizim oyuncularımıza ‘Yüreksizsiniz’ demesi oyuncuları da yaralıyor.” dedi.

Ömer Onan: 2-3 tane farklı skandal denilecek olay var

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan ise “Maçtan daha sonra FIBA yetkilileri ile oturduk. Burada 2-3 tane başka skandal denilecek olay var. FIBA ile irtibata geçildi. Çok mahcuplar, bunu görüyoruz. FIBA burada güvenlik tedbirlerini de yükseltti. Maçta kural yanılgısı olduğu fazlaca açık. Nasıl bir karar alacaklarını bekliyoruz. Lakin hala kamera imgeleri FIBA’nın eline gelmemiş. Muhtemelen bozuk olacak ya da kesilecek” tabirlerini kullandı.

Turgay Demirel ile ilgili de konuşan Onan, “FIBA’nın Avrupa lideri bir Türk, Turgay Demirel. Tamam bizi aramasın lakin insan bir hocamızı arar, Furkan’ı arar… Sonuçta bu çocuklar bunu hayatışlar, aramaması fazlaca üzücü. Biz burada hengame olduğu için turnuvadan çekilmeyiz. Bizim isteğimiz, manzaralar daha sonrasında yanlışsız kararların verilmesi. Oyuncularımıza saldırıyorlar, daha sonra gelip kenarda oturuyorlar. FIBA bunu geçiştiremez, imaj yoksa fazlaca ağır bir yaptırımı olmalı. Bizim burada güvenliğimiz yoksa burada olmamızın bir manası yok. Oldu da imgeler silindi, FIBA bu hususta epey ağır yaptırımlar uygulamalı. O manzaralar FIBA’nın onuru ve haysiyeti. Hem kural yanılgısı, birebir vakitte rezilliklerin nasıl sonuçlanacağını goreceğiz” dedi.