Ergin Ataman: Galatasaraylıyım ancak alanda babamı bile tanımam!

OzguN

Yeni Üye
Anadolu Efes’in ve Türk Basketbol Ulusal Grubu’nun başarılı başantrenörü Ergin Ataman, Haber Global’den Ecem Dinçkal’ın sorularını samimiyetle yanıtladı. Ataman, Anadolu Efes’ten Ulusal Grup’ya, Galatasaray ‘dan Fenerbahçe ‘ye kadar biroldukça yelpazede gelen sorulara karşılık verdi.

Ergin Ataman’ın açıklamaları şöyle;

“ŞU AN YENİ BİR TAKIMIZ”

“Sezona kupayla başlamak bize önemli bir moral verdi. Bizim önemli bir rakibimiz Fenerbahçe Beko, hem Türkiye’de hem EuroLeague’de. Fenerbahçe’yi yenerek döneme başlamak moral verdi. Lige de derbiyle başladık, Galatasaray maçıyla. Son 2 dakikaya kadar başabaş gitti fakat o maçı da kazanmayı başardık. Şu an yeni bir ekibiz. Yeni oyuncular var kadroya dahil olan. İstediğimiz basketbolu tam olarak oynayamasak da dönemin bu kısmında değerli olan kazanmak. Her geçen maçla birlikte düzgün oyun da gelecektir.”

“DIŞARIDA SAKİN BİRİYİM”

“Sahada gergin olmak durumundayım. Sorumluluklarım fazlaca büyük. 4 yıldır Avrupa’nın en yeterli kadrosunun koçluğunu yapıyorum. İşler düzgün gitti. 4 yıldır Avrupa basketboluna damga vuruyoruz. bu biçimde olunca alanda da epeyce önemli bir uğraş var. Bizim mukadderatımızda var. Gergin olmayan üst seviye bir antrenör tanımıyorum. Futbolda da bu biçimde, basketbolda da. Dışarıda sakinimdir. Spor dışı yaşantımda sakinimdir. Herkesle aram güzeldir. Rastgele bir tartışmaya girmem. Trafikte giderken sürtüşmem. Kendi halimdeyimdir. Alana çıkınca ben de kendimi tanıyamıyorum. Direkt içimdeki canavar ortaya çıkıyor. Kadromu daima motive etmek için o manzarayı veriyorum.”

“BEN EFES’TE YENİ DEĞİLİM, HER YERDE VARIM”

“Son 2 dönem EuroLeague şampiyonu olarak, bunu tarihte yapabilen 3 kadro var; Olympiakos, Maccabi ve Anadolu Efes. Biz bunu 3. sefer gerçekleştirdik. Hiç kimsenin gerçekleştiremediği de 3 defa üst üste gerçekleştirebilmek. Ben Efes’te yeni değilim. Efes tarihinin neredeyse her yerinde var olan biriyim. Aydın Örs Hoca ile bir arada yardımcı antrenör olarak Efes Pilsen’in Türk basketbol tarihli ihtilalinde şahsen rol alan grubun ortasındayım. Üst üste şampiyonluklara baktım o albümde. Son sayfa boştu. O boş sayfaya üst üste üçüncü şampiyonluğu eklemek istiyoruz. Rakiplerimiz engellemek isteyecektir, biz ise ulaşmaya çalışacağız.”

“NBA’DAN GELEN TEKLİFLER BÖYLE”

“Avrupa’da bu kadar başarılı olmuş bir antrenörün NBA’da daha fazla bedel görmesi gerektiği fazlaca açık. Nasıl ki Avrupa’da epeyce başarılı olmuş oyuncular NBA’ya gidip fazlaca başarılı oldularsa işte bunun örnekleri var, Doncic, Antetokounmpo, Jokic, Nowitzki gib. Antrenörlerin de başarılı olacağına inanıyorum. Bu yalnızca benle alakalı değil. Avrupa’da üst üste şampiyonluklar kazanan Zeljko Obradovic, Ettore Messina, Dimitris Itoudis var. Oradan bir teklif gelmiyor. Gelen teklifler ‘Silk evvel bir gel, 3-4 sene yardımcı antrenörlük yap’ diyorlar. Avrupa’da bu başarılara ulaşmış bir insanın orada yardımcı antrenörlük yapması mantıklı değil. Onun için ben Türk basketbolunda biroldukça birincisi gerçekleştirdim epeyce şükür. Avrupa’da kadro çalıştırdım, Avrupa’da şampiyon oldum, İtalyan ekibiyle, Beşiktaş ile, Galatasaray ile, Anadolu Efes ile… NBA’da başantrenörlük yapan birinci Türk olma isteği başımın bir tarafında daima var. Ama, şu süreci gördükten daha sonra epeyce ümitli değilim. niye olmasın. Yarın öbür gün birisi ‘NBA’da ne yapacak, alalım’ derse ben hazırım. Hodrimeydan! niye olmasın.”

“YATIRIM ATEŞİNİ YANLIŞSIZ HALDE YAKTIM”

“Anadolu Efes, Avrupa çapında kurumsallaşmış bir kulüp. Ben 3. kere gelmeden tabana gerçek gidiş vardı, EuroLeague sonunculuğuna gidildi. Beni yine davet ettiklerinde EuroLeague sonunculuğuna gelmiş takımın 2 oyuncusu dışında hepsini değiştirip, amacı Final Four yaparak, karakterli oyuncular alarak, uzun vadeli değil de çabucak sonuç alacak bir yapılanmaya gittik. Avrupa’da star olan Micic’i Zalgiris’ten aldık, yedek oyun kurucuydu. Shane Larkin, Avrupa’da deneyimi vardı ancak bu parlamayı göstermemişti. Bu iki oyuncuyu aldık. Simon, grupta tuttuğumuz tek yabancıydı. Mesleğini sonlandırmayı düşünüyordu. Çok düzgün bir ekip ortaya çıkardık. Ben geldimde ‘Farklı bir üretim var. Beşiktaş ve Galatasaray’da yıllar daha sonra şampiyonluklar kazandırarak geldim. Yeni bir dinamizmle geldim.’ dedim. Kazanılan şampiyonluklar haricinde, Sinan Erdem’i her maç dolu hale getirip, dinamik bir yapı getirip muvaffakiyete gittik. İdare de fazlaca keyifli. Onlar da epeyce önemli fedakarlıklar yaptı. Ben tek başıma bunları yapamazdım. Daima olan yatırım ateşini yanlışsız bir biçimde yaktım. İnşallah alevler sönmez.”

“SAHADA BABAMI BİLE TANIMAM”

“Benim Galatasaraylı olduğumu, futbolda fazlaca âlâ bir Galatasaray taraftarı olduğumu, EuroCup’ı kazanınca Galatasaray genel şura üyesi olduğumu herkes biliyor, saklamıyorum. her insanın tuttuğu bir grup var. Ergin Ataman, alana çıkınca babasını bile tanımaz. Çok yakın arkadaşlarım var Galatasaraylı. Efes maçlarına coşkuyla geliyorlar ancak Galatasaray maçlarında bana kızıyorlar, ‘Niye yendin’ diyorlar. Sonuçta bu bir maç. Ben Anadolu Efes antrenörüyüm, ben alana çıkınca babamı tanımam. Orada artık profesyonellik ve çalıştırdığın ekibin başarısı geliyor. Onun haricinde Galatasaray’ın Avrupa’da oynadığı basketbol maçlarında daima Galatasaray’ı destekliyorum. Kendi kadroma geldiği vakit bu Efes’te de bu biçimde, daha evvel Beşiktaş’ı çalıştırdığım devirde de bu biçimdeydi. Beşiktaş’ı çalıştırdığım devirde Galatasaray ile yarı final serisi oynadık, yendik. ondan sonrasında Anadolu Efes’i de yenip şampiyon olmuştuk. Yapacak bir şey yok. Hangi ekipte hocaysam o grubun kazanması için her şeyi yaparım. Galatasaray gönlümde olan büyük bir spor kulübü.”

“BU ETAPTA G.SARAY’I DÜŞÜNMEM MANTIKLI DEĞİL”

“Ben Galatasaray’da epey hoş bir 5 yıl geçirdim. Galatasaray’a birinci geldiğim sene 23 sene daha sonra şampiyon olduk. Galatasaray’ı EuroLeague’e soktuk, çeyrek final oynadık. 2016’da EuroCup’ı kazandık. Büyük bir tez koyup kazandık. Daha dönem başında bizi EuroLeague’e almayıp öbür bir Türk kadrosuna ‘wild card’ verdikleri vakit ‘Bizi buraya almadınız, Galatasaray burayı hak ediyor lakin biz bu biçimde EuroCup’ı alıp bu kupaya gireceğiz’ dedim. Galatasaray’ın bu biçimde Avrupa’da kupası yoktu. Taraftarın coşkusuyla kupayı kazandık. Mesleğimin hayli değerli dönemlerinden bir adedidir. Ama, şu var. Galatasaray Kulübü’nde benden daha sonraki periyotta vizyon küçüklüğü oldu. Beni eleştirenler oldu çalıştırdığım devirde. Kimi idare heyeti üyeleri, ‘Galatasaray’a fazlaca para harcattı, Galatasaray basketbolda bu tip paralar harcayamaz’ dediler. Fakat, alandayken daima bir arada coşuyorduk. Galatasaray taraftarı, büyük muvaffakiyet istiyor. Oynadığın kupada Avrupa şampiyonluğu. Bunun için kadro kurman lazım. Sen bu idareye geldiysen bu kaynağı yaratman lazım. Ben ayrıldıktan daha sonra Galatasaray’ın bu kaynağı yaratmak istemediğini gördük. Galatasaray’ın ekonomik sorunları var, bunun farkındayız. Her kulübün var. Fenerbahçe’nin de var. Ama, yıllardır Avrupa basketbolunda değerli sponsorlarla, Fenerbahçeli değerli şahısların yaptığı kıymetli sponsorluklarla Avrupa basketbolunda büyük bir marka oldu. Galatasaray bunu yapmak istemedi. Ben şu anda Avrupa’nın, EuroLeague’in en büyük, en kıymetli kulübünü çalıştırırken Galatasaray’ı çalıştırmayı düşünmem benim için mantıklı değil. Kaldı ki Galatasaray’ın da şu anda kendi bütçesi ölçüsünde fazlaca uygun bir hocası var. Yarı dönemde geldi, güzel dönem geçirdiler. Değerli olan bu dönem. Galatasaray, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde oynuyor. Orada başarılı olmalarını diliyorum. Galatasaray’ın ben EuroLeague’e artık gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu daima söylüyorum. Galatasaray taraftarını öbür kupalarla tatmin edemezsin. Galatasaray’ın kaynak yaratıp EuroLeague’de amacı olan bir kulüp haline gelmesi lazım. O günkü periyotlarda profesyonel olarak o ortamda olursam Galatasaray öncelikli kadro haline gelir. Şu an üzerimde Anadolu Efes haricinde A Ulusal Kadro antrenörlüğü üzere büyük yüklerim var. Galatasaray’a muvaffakiyetler dilemek haricinde söyleyeceğim bir şey yok.”

“TRANSFER YAPMAYACAĞIZ”

“Biz fazlaca üst seviye bir grubuz. bu biçimdesine kısa bir periyoda, bu gruba adapte olacak oyuncu bulmak kolay değil. Birkaç oyuncu alternatifi yarattık. İdareyle değerlendirdik. Rastgele bir transfer yapmama sonucu aldık. 2-3 aylığına Larkin sakatken alacağımız bir oyuncudan bu kadroya bu biçimde bir anda adapte olabilecek bir seviyeyi yakalayamayacağımızı daima bir arada hemfikir olduk. Şu basamakta vazgeçtik. Tahlili kendi içimizde, Larkin dönünceye kadar, bulmaya karar verdik. Beni de rahatlattı bu. Her yeni gelen oyuncu, yeni adaptasyon. Oyun kurucu epey değerli bilhassa. Onun ekibe, kadronun ona adapte olması… Biz Anadolu Efes’te kararları geniş bir yelpazede değerlendirdik. Daima bir arada transfer yapmamanın daha hakikat olduğuna karar verdik.”

“ÖMER FARUK YURTSEVEN’E KIZGINIM”

“Ömer Faruk Yurtseven’e bir türlü ulaşamdık. O devirde ben, ulusal grup menajerleri, yardımcı antrenörler Hakan Demir ve Mehmet Okur ile ulaşmaya çalıştık Ömer Faruk’a. Ağustos ortası bulunmasına karşın bu sonucundan dönmesi için, bir daha grubun kamp devrinin yarısında bile ekibe dahil etmeye çalıştık. Elimizde uygun bir ekip vardı ancak onun bize vereceği katkının epey değerli olduğu niyetindeydik. Birinci planımız da buydu. Bu grupta Cedi, Furkan, Larkin üzere skorerler varken Ömer Faruk üzere potayı epey âlâ kapatan, ikili oyunlarda yüksek atletik bir uzunla beklentilerimiz vardı. Bu kadroyla antrenörlüğe başlarken gayesi üst koydum. Anadolu Efes’te nasıl taşlar birbirine uyuyorsa, ulusal kadroda Ömer da epeyce kıymetli bir taştı. Onun için de son ana kadar bir efor sarf ettik ancak kabul etmedi. Üzerimize moral bozukluğu oldu. İnsan şunu düşünmeden edemiyor. Bu grupta Larkin birinci maçta sakatlandı, Ömer Faruk bu ekipte olmuş olsa bu ekibin nerelere geleceğini gördük. Son saniyede elimizle maçları verdiğimiz iki grup final oynadı. Şu anda düşünmedim. Daha önesinde federasyon, sonrasındasında Mehmet Okur’dan gelecek rapor doğrultusunda görüşürüm. Açıkçası ben kırgınım. Çok kırgınım. Zira, yarı yolda bırakıldık. Ben bırakılmadım. Ben büyük gayelere herkesi inandırmışken her insanın orada olması gerektiğini düşünüyordum. Ömer Faruk bir anda fişi çekti, kendini dışarı itti. Bizi Amerikalı bir menajerle muhatap etti. Bunlar beni fazlaca kızdırdı. İlerleyen periyotlarda ne olur nazaranceğiz.”

CEDİ OSMAN AÇIKLAMASI…

“Cedi Osman, Avrupa Şampiyonası boyunca büyük bir uğraş gösterdi. Geldi, 1 Ağustos’tan itibaren kampa dahil oldu, öbür oyuncular olduğu üzere… Çok büyük bir uğraş gösterdi kamp periyodunda. ondan sonrasında Dünya Kupası eleme maçlarında, Avrupa Şampiyonası’nda 30 dakika ortalamayla oynadı. Sportmen, her vakit en üst seviyede performans veremeyebilir lakin yeterli niyetle ekibin kazanması için savaştı. Sonunda maalesef 2 tane faul atışı kaçırdı. Bu bence her atletin karşılaşabileceği bir şanssızlık. Futbolda 90+3’te Dünya Kupası eleme maçında bir penaltı kullanıyorsun, kaçırıp eleniyorsun. Çeyrek finalde Fransa – İtalya maçında İtalya’nın en değerli oyuncusu Simone Fontecchio 2 özgür atış kaçırdı, birebir biçimde. 2 sayı öndeyken 2 faul atışı kaçırdı, uzatmada kaybettiler. Bunlar olabiliyor spor yaşantısında. Onun için ben burada Cedi’ye bu manada yapılan tenkitlere epeyce karşı çıkıyorum. Cedi, Türkiye için sonuna kadar terledi, çaba etti. Yanılgı yapabilir. Yanılgı hepimizde. Cedi’nin kaçırdığı 2 faulden daha sonra top bizdeydi, topu kenardan çıkartamadık. Pas kusurunu bir daha Cedi yaptı fakat sonuçta orada demek ki bizde grubu o denli bir an için âlâ hazırlayamamışız teknik olarak. O topu kenardan çıkartabilmeliydik. Ben molaya koştuğumda Buğrahan’a faul yapılmıştı, top dışarı çıkmıştı ve korna çalmıştı. Molayı ben 1 saniye geç istedim. Keşke istemeseymişim. Molayı almakta geç kaldığım için konum iptal edildi. Benim de yanlışım var. Daha evvel molayı almış alsam o anki kargaşayı çözebilirdik. Bu bir kısmetsizlik. Kısmetsizlikler olur son anda. Hepimiz fazlaca büyük bir özveriyle Türkiye için gayret ettik. Cedi de bu bireylerden biriydi.”

“TÜRK ULUSAL EKİBİ BAŞARILI OLACAK”

“Fransa maçı o kadar negatif manada tüm maçların üzerine çıktı. Sahiden epeyce can yakıcı bir maç oldu. Ulusal ekip birinci defa 13-14 yıl daha sonra çeyrek final oynayacaktı. Kadronun başına geldiğimde büyük bir amaç koydum. O amaca ilerleme imkanı olacaktı. Turnuva başında âlâ oynamadığımız bir devirde tenkitler vardı. O açıdan tam herkes sevinirken kaybetmiş olmamız mental olarak unutulmayacak maç haline getirdi. Sporda bunlar var. Fransa maçından 4 ay evvel, Micic’in son saniye attığı basketle finale çıktı. Finalde son saniyede 1 sayıyla Real Madrid’i yenip şampiyon olduk. Avrupa’da kazanılan hiç bir maçı unutamam. Galatasaray ve Beşiktaş ile Avrupa şampiyonlukları, mesleğimin çabucak hemen başında 35 yaşımdayken Siena ile kazandığım Avrupa şampiyonluğu. Bunların hepsi sahiden hayli hoş anılar. Sonuncusu maalesef makûs oldu ancak her inişin bir çıkışı kesinlikle vardır. Türk Ulusal Kadrosu’nun Avrupa’da kısa mühlet içerisinde büyük bir muvaffakiyet elde edeceğine inanıyorum.”

50 BİN KİŞİ VAR, FUTBOL YOK”

“Futbolu takip ediyorum. Galatasaray’ı yakından takip ediyorum. Bu dönem çabucak hemen Galatasaray maçına gidemedim. Beşiktaş – Fenerbahçe maçına gittim. Oğlum Sarp, derbi maçlarına gitmeyi fazlaca seviyor. Gittim. Oynanan futbolu hiç beğenmedim. Çok sıkıldım. Şaşırdım biraz da. Hele ki Manchester City – Manchester United maçı özetini izledim. O durumları izleyince maça da heyecanlı gittim, içimde bir futbol ateşi çıktı. Ancak, oynanan futboldan hayli demoralize oldum. Adana Demirspor – Galatasaray maçının ikinci yarısına yetişip seyrettim. Orada da demoralize oldum. Türk futbolu bu diyor arkadaşlar. Takımlardaki oyuncular, her büyük kadroda 9-10 tane yabancı var. 11’de 8 yabancı var. Beşiktaş – Fenerbahçe maçında iki tane hayli kaliteli yabancı hoca var. Avrupa’da oynanan futbol, burada oynanmıyor. Herbiçimde alanlarda bir şeyler var. Bizim stadyumlarda bir şey var, izleyiciden çok etkileniyorlar herbiçimde. Beşiktaş – Fenerbahçe maçında top daima duruyor, oyuncular daima yerde, daima bir sertlik. Durum yok. Ben tam çıkarken Beşiktaş’ın bir durumu oldu maç sonunda. Fenerbahçe’nin keza o denli. Galatasaray’ın Adana Demirspor maçında akıcılık yok. Atmosfer muazzam. Vodafone Park’ta atmosfer, heyecan, 50 bin kişi var lakin ortada futbol yok.”

“FENERBAHÇE, AVRUPA’DA KÖTÜ BAŞLAMADI”

“Futbol Ulusal Grubu’na gelince şu anda 3. Lig’den 2. Lig’e çıktı. Basketbol, voleybolla kıyaslayınca Türk futbolunun ne kadar geride olduğunu görüyorum. Bize maç da yaptırtmıyorlar. Fransa, İtalya, İngiltere ile de oynatmıyorlar, farklı kategoriye koydular futbolda. Futbolu yönetenler de fazlaca da gocunmuyorlar. Bakıyorum da basın da futbolun ardında. 1 tane maç kazanıyoruz Faroe, Lüksemburg falan yeniyoruz, ulusal kadro epeyce uygun. Yahu tamam da oynadığımız ekipler 3. Lig’de. Bir futbol seyircisi olarak beklentim, hoş futbol görmek ve ekiplerimizin Avrupa’da başarılı olması. İnşallah bu sene Fenerbahçe kötü bir başlangıç yapmadı. Finali bıraktık artık da çeyrek final, yarı finale gelsin. Türk Ulusal Ekibi bir daha seçkin kısma çıkıp Almanya, İngiltere, Fransa ile maça çıkacak bir yere gelmesi. Bunları bekliyorum. Doluyum. Bilhassa, Beşiktaş – Fenerbahçe maçında oynanan futboldan epey sıkıldım. Futbol, hayli büyük kitleler tarafınca takip ediliyor. Bunun pahasının verilmesi lazım.”

“ICARDI NEREDE? ÇOK ŞAŞIRDIM”

“Futboldaki yeni transferleri, takımları beğenmedim. Bir ekip oyunculardan bahsediliyor fakat takımda sivrilen bir oyuncu da nazaranmedim. Galatasaray’ın takımında da bu biçimde sivrilen biri nazaranmedim. Icardi’yi daha goremedik bile. Ona da epeyce şaşırdım. Nerede diyorsun, eşiyle sorunu var yurt dışına gitti. Yani artık Allah korusun bir vefat, fazlaca hoş bir olay olan bir doğum haricinde profesyonel bir oyuncunun maç günü bir sorun için kadrodan gitmesi, ülkeden ayrılması bizim kabul edemeyeceğimiz bir şey basketbolda. Biz katiyen kabul edemeyiz. Oyuncular bu rahatlıkta. Bunların düzelmesi gerektiğini düşünüyorum.”

“OKAN HOCA DOSTUMDUR”

“Okan Hoca fazlaca yakın dostumdur, epeyce seviyorum. Okan’ın ben Galatasaray’ı düzgün yola sokacağını düşünüyorum. Galatasaray yeterli transferler yaptı lakin bunu kağıtta değil alanda görmek istiyoruz.”

“CLYBURN BİZE GELMEK İSTEDİ”

“Avrupa’da istediğimiz her oyuncuyu aldık. Bir de şu var; fazlaca da gereksinimimiz yok. En âlâ oyuncular bizde. Bu dönem Clyburn’ü istedik, aldık. Biz hayli peşinde koşmadık, o bize gelmek istedi. Bu hayli kıymetli. Avrupa’nın en değerli oyuncularından bir tanesi seni istiyor.”

“MIKE JAMES’İ DURDURAMAZSIN”

“Mike James’i savunmakta geçen dönem epeyce zorlandık. Çok güç bir oyuncu. Birtakım maçları var, gerçekten durduramıyorsun. Monaco’da oynadığımız deplasman maçında hayli zorlandık.”

“MESSINA İLE OYNAMAK BÜYÜK KEYİF”

“Yakın dostum ve benim idolüm Ettore Messina. Messina ile ben daha başantrenörlüğe başlamadan evvel Bologna’yı çalıştırıyordu. Onun idmanlarını izliyordum. Günün birinde onun karşısına çıkmak, playoff serisi oynamak, 3-1 kazanmak… Onunla oynamak hakikaten büyük bir keyif.”

“OBRADOVIC’İN YÜKSELİŞİMDE HİSSESİ VAR”

“Türkiye’de de Zeljko Obradovic ile karşı karşıya olduğumuz 4-5 dönem hayli keyifliydi, ondan da epeyce şey öğrendim. Karşında epey büyük bir hoca olduğu vakit, onun ataklarına karşılık verebilmek için kendini geliştirmek zorundasın. Mesleğimin son periyodunda yapmış olduğum bu çıkışta Obradovic’in de bir rakip olarak fazlaca büyük hissesi var.”

EUROLEAGUE’DEKİ EN UYGUN 5

Anadolu Efes oyuncuları haricinde EuroLeague’deki en güzel 5: “Mike James, Walter Tavares, Nikola Mirotic, Gabriel Deck, Marko Guduric.”