El Açması Lezzetinde Şipşak Börek (Videolu)

yasader

Aktif Üye
El Açması Lezzetinde Şipşak Börek Tanımı İçin Materyaller

• 4 adet yufka
İç harcı için;

• Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ (90 ml)
  • 600 gram kıyma
  • 2 adet soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Sosu için;

• 3 dolu yemek kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı süt (200 ml)
  • 1 su bardağından biraz eksik sıvı yağ (140 ml)
  • Yarım çay bardağından biraz fazla eritilmiş tereyağı yahut margarin
Üzeri için;

• 1 adet yumurtanın sarısı
  • 2-3 yemek kaşığı süt
  • Susam
  • Çörekotu
El Açması Lezzetinde Şipşak Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. İç gereci için uygun tavaya sıvı yağı alalım ve üzerine kıymayı ekleyelim. Kıymanın rengi büsbütün dönünceye kadar kavuralım. Akabinde yemeklik doğradığımız soğanı ekleyip soğanlar yumuşayıncaya kadar sotelemeye devam edelim. Soğanlar da yumuşayınca tuz ve baharatları ekleyerek ocağı kapatabiliriz.
  2. Kıymalı iç materyal yerine farklı iç materyallerle de bu böreği hazırlayabilirsiniz.
  3. Öteki tarafta sosu için bir kaseye yoğurt, süt, sıvı yağ ve eritilmiş tereyağı ya da margarini alarak güzelce karıştıralım. Sosumuz da hazır.
  4. Tezgaha bir yufkayı açalım. Sostan birkaç kaşık ekleyerek fırçayla dağıtalım. daha sonra yufkayı ortadan ikiye katlayarak tekrar sos ekleyelim ve dağıtalım.
  5. Düz ve geniş olan kısma iç malzememizden ekleyelim ve yufkayı hafifçeçe kenarlarından toplayarak rulo yapalım. Rulo yaptıktan daha sonra dilerseniz kol böreği üzere dolayarak da tepsiye yerleştirebilirsiniz.
  6. Ben uzun ruloyu ikiye katlayarak yerleştirmeyi tercih ettim. Öteki üç yufkaya da tıpkı süreci uygulayalım. Börekleri yağlı kağıt serdiğimiz fırın kabına alalım.
  7. Ben böreği geceden hazırlayıp sabah pişirdim. Dinlendiğinde epey daha lezzetli oluyor. Bunun için üzerini streç sinemayla kapatarak buzdolabında sabaha kadar dinlendirdim. Dilerseniz vaktiniz yoksa hiç dinlendirmeden çabucak de fırına verebilirsiniz.
  8. Pişirmedilk evvel buzdolabından çıkarınca böreğin üzerine yumurta ve süt karışımını dağıtarak susam ve çörekotu ekledim.
  9. Evvelden ısıttığımız 200 derece fırında 40-45 dk kadar börekleri pişirelim.
  10. Fırından çıkarınca birinci sıcağı çıkınca dilimleyerek servis edebilirsiniz???? lezzeti de sunumu da tek sözle şahane oluyor???? kesinlikle deneyin derim ???? deneyeceklere şimdiden afiyet olsun???? bu ve öbür tariflerimin ayrıntılı görüntüleri için sizleri youtube kanalıma beklerim????.
El Açması Lezzetinde Şipşak Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı