c’t 3003: CES 2023 hakkında bilmeniz gereken her şey

dunyadan

Aktif Üye
CES 2023’te çok şey oldu – videomuz neyin önemli olduğunu gösteriyor.

videonun transkripti

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmış bonus içeriktir. Video parça bilgisi transkripte yansıtılmamaktadır.)

CeBIT artık var olmadığı için, Las Vegas’taki CES benim için açık ara en önemli teknoloji fuarı. CES 2023 sona erdi ve bu videoda size bu yılki en alakalı konuların, ürünlerin ve abartıların neler olduğunu göstereceğim. CES’te yalnızca ticari şeyler yerine, geleceğin somut teknolojisini gerçekten görebilirsiniz; Yani gerçek ürünlerin yanı sıra çılgın prototipler ve evet, bu yıl yine uçan arabalar vardı. Bu sefer kendim orada değildim, ama birçok meslektaşım, evet, afiyet olsun. Bu nedenle videoda kritik değerlendirmeler ve olabildiğince az pazarlama sıcak havası var. Bizi izlemeye devam edin.

Sevgili bilgisayar korsanları, sevgili İnternet sörfçüleri, hoş geldiniz…

CES’teki anahtar kelime bilim kurgu araçları: Bunun gibi bir şey gerçekten heyecan verici olabilir, ancak elbette geleceğin teknolojisine duyulan özlem de reklam olarak kötüye kullanılabilir. Akıllıysanız, dünya çapında binlerce medya, hiçbir zaman ortaya çıkmayacak, yalnızca CES için tasarlanmış olan büyük icadınızı haber yapacaktır.

En iyi örneklerden biri, iki yıl önce bir tuvalet kağıdı üreticisinin tuvalet kağıdı rulosu robotuydu – herkes bundan bahsetti, ancak o zamanlar bunun tamamen bir pazarlama hilesi olduğu ve bu şeyin asla bir ürün. Ama çok güzeldi.

CES 2023’teki en popüler cihazlardan biri olan e-mürekkep gövdeli BMW i Vision Dee konsept otomobil ile durum çok benzer. Parça gerçekten her an renk değiştirebiliyor, tek tek kontrol edilebilen ve 32 renk alabilen 240 e-mürekkep modülü var. Tüm medyanın bildirdiğine göre, kesinlikle bir göz alıcı olarak çalıştı. Ancak araba uzmanı meslektaşım Sven Hansen kesinlikle emin: araba bu haliyle asla satışa sunulmayacak. Sadece teknik veya maliyet nedenleriyle değil, aynı zamanda karayolu trafik düzenlemeleri nedeniyle. Ancak BMW’nin üretim modellerinde belirli noktalarda örneğin farlarda renk değiştiren panelleri kullanması düşünülebilir. Ve “Tüm çevremi görüyorum” ile “Neredeyse yalnızca bilgisayar grafiklerini görüyorum” arasında beş seviyede geçiş yapabileceğiniz, arabanın gerçekten oldukça etkileyici baş üstü ekranı – bu muhtemelen en azından gerçekten buna benzer bir şey kurulacaktır. satın alınabilir arabalar

Konu bir teknoloji fuarı olmasına rağmen neden burada arabalardan bahsediyorum? Evet, mesele bu – arabalarda, araba kısmı giderek daha az önemli hale geliyor ve teknoloji kısmı daha önemli hale geliyor. Hatta şöyle diyebilirsiniz: Araba radyosu motordan daha önemlidir. Ve öyle oldu ki Sony, bu yıl CES’te Playstation 5 ile ilgili iki yılı aşkın süredir devam eden teslimat sorunlarının derhal sona ermesi gerektiğini duyurmakla kalmadı, aynı zamanda bir araba da duyurdu. Yani aynı stantta: TV, oyun konsolu, araba, her türlü teknoloji. Her halükarda, Sony arabasının adı Afeela olmalı ve Honda ile birlikte geliştirilmekte olan 2026’da piyasaya sürülmeli. Ve tabii ki iç mekanda pek çok eğlence unsuru var. Evet ve Sony’ye göre 45 sensör takılı, bu yüzden elbette otonom sürüşle de ilgili – 2026’nın ne kadar otonom “otonom” olacağını, yani yolda YouTube videoları izleyip izleyemeyeceğimi merak ediyorum. gelecekte.

Arabaların mutlaka tüm trafik sorunlarına çözüm olmayabileceği gerçeği, Elon Musk’ın şirketi The Boring Company tarafından inşa edilen Vegas Loop tarafından gösteriliyor (huhu, kelime oyunu!, “sıkıcı” ve “sıkıcı”, hahaha, hayır). Bu, bireysel arabaların – elbette Tesla’ların – ancak bazen yalnızca bir yönde geçebileceği bir tüneldir; bu yüzden bir Tesla tam olarak uyuyor. Bu, aksaklıklar veya daha kötü şeyler durumunda oldukça problemlidir.

Meslektaşım Ulrike Kuhlmann tüneli denedi ve vardığı sonuç, buradaki başlığın ima ettiğinden biraz daha olumlu: Evet, Tesla tünelinde yürüyerek 20 dakika yerine sergi merkezi boyunca yürümek sadece birkaç dakika sürdü. Ancak: İstasyonlarda çalışan bir dizi yolcu kontrolörü olduğundan ve ayrıca her Tesla’da dört yolcu için bir sürücü olması gerektiğinden, tüm operasyon son derece emek yoğun. Oldukça basit trafik yönlendirmesine rağmen (doğrudan tünelden), Tesla’lar otonom olarak gidemezler çünkü sensörler tüp ile durak arasındaki geçişte kaymaya başlar. Ah, evet, tamam, harika bir reklam. Ama bir dakika, bu zaten ÇOK daha verimli yapılamaz mıydı? Dörtten fazla kişinin sığabileceği araçlarla mı? Evet, bu gelecek için planlandı, bakalım. Bu arada: Vegas’taki neredeyse tüm büyük oteller fuar merkezine bisikletle yalnızca çeyrek saat uzaklıkta olduğundan, bisiklet aslında trafik sıkışıklığına iyi bir çözüm olabilir. Sekiz yıl önce çok dramatik bir şekilde denedim – bir de videosu var, aşağıda bağlantısını verdim. Ve evet, 2023’te bile durum aynı: Vegas’ta bisiklete binmek yasak.

Ancak bu yıl en azından fuarda görülecek bisikletler vardı. İsveçli Cake firmasının Aik kargo bisikletini çok ilginç buldum. Bu sadece gerçek bir savaş gemisi, aynı zamanda kalın bir karavan da çekebilir. En büyük özellik: çerçeveye üç adede kadar pil asabilirsiniz, her birinin menzili 120 kilometre, yani toplam 360 kilometre olmalıdır. Mayıs ayından itibaren parça 6500 Euro’dan satışa sunulacak. Pahalı ama bir kamyondan daha ucuz.

Yani, artık mobilite konusunda gerçekten yeterli, şimdi gerçekten gadget’lar. Son derece etkileyici bir tane buldum ve aslında Augsburg’daki bir Alman şirketinden geliyor. Yani German Bionic’in dış iskeleti. Parçaya Apogee adı verilir ve üreticiye göre kaldırırken 30 kg’a kadar destek sunar ve ayrıca yürürken de yardımcı olur. Yani bu, günlük işi ağırlıklı olarak yük kaldırmak ve etrafta dolaşmak olan insanlar için yapılmıştır.

Yeni elektrikli süpürge robotu Roborock S8’den de bahsetmem gerekiyor çünkü selefi S7 MaxV hakkında uzun soluklu bir test videosu çekmiştim. S7’nin hâlâ küflü olduğu yerde, S8 Ultra artık entegre bir kurutucuya sahip. Ek olarak, artık bir yerine iki emme silindiri var – S8, 6000 Pascal’a kadar emiş gücü elde edebilmelidir. Mart ayından itibaren piyasada olacak parça, emme ve atık su istasyonu olmadan yani saç kurutma makinesi olmadan 699 avro, su deposu ve saç kurutma makinesi dahil büyük istasyonla birlikte 1499 avro.

Akıllı ev standardı Matter, CES’te her yerde mevcuttu. Apple, Google, Samsung ve diğer yüzlerce akıllı ev şirketi tarafından tüm akıllı ev standartlarıyla olan karışıklığa nihayet son vermek için tasarlandı. Maddenin her zaman her şeyle güvenli bir şekilde çalışan aşırı standart olması gerekiyor. Meslektaşım Nico Jurran, fuar boyunca Matter ürünlerini aradı ve sonunda oldukça hayal kırıklığına uğradı: Çünkü herkes Matter hakkında konuşsa da, Eve dışında neredeyse hiç kimse kendi cihazlarının başka üreticilerin cihazları tarafından nasıl kontrol edildiğini veya tam tersini göstermedi. Başka bir deyişle, Matter’in neyle ilgili olduğu.

Portekizli bir şirket olan Usafe’den akıllı cankurtaran simidini çok havalı buldum. Parçanın kendi sürüşü var, bu yüzden sıkıntı içindeki bir kişiye yüzüyor. Gemide bir endüksiyon şarj cihazında saklanır, bu nedenle acil bir durumda pil her zaman doludur.

Ayrıca oldukça çılgın: Üst üste veya yan yana iki ekrana sahip Lenovo Yoga Book 9i dizüstü bilgisayarı bu şekilde de katlayabilirsiniz. Ekranlar, her biri 2880 x 1800 çözünürlüğe sahip OLED’lerdir. Yoga Book 9i, Haziran ayından itibaren satışa sunulacak ve 2700 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Evet ve bir şekilde Withings U-Scan’den bahsetmeden bir CES 2023 özeti yapamazsınız. Kendi tuvaletinize koyduğunuz ve ardından idrarı analiz ettiğiniz bir alet. Parça, suyu yalnızca idrardan değil, aynı zamanda farklı insanlardan da ayırabilir. Daha sonra üç aylık değerler sağlayan kartuşları takmanız gerekir. Başlangıçta, kadınlarda adet döngüsünü izleyen ve örneğin yumurtlamayı gösteren bir kartuş vardır. Ve ayrıntılı bir metabolik analiz yapan bir kartuş. Tek kartuşlu başlangıç kiti 500 avroya mal olacak ve bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek. Bunu burada 3003’te test edeceğimizi şimdiden garanti edebilirim. Ve sonra bunu YouTube yönergelerini ihlal etmeden nasıl çekebileceğimizi düşünmek için hala biraz zamanım var. AÇIK GÖZLER. Az önce zihninizde yarattığım görüntüler için özür dilerim. Hoşçakal.

c’t 3003, c’t’in YouTube kanalıdır. c’t 3003’teki videolar bağımsız içeriktir ve c’t dergisindeki yazılardan bağımsızdır. Editör Jan-Keno Janssen ve video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlıyor.

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

(jkj)

Haberin Sonu