Çıtır Çıtır Rulo Börek

yasader

Aktif Üye
Çıtır Çıtır Rulo Börek Tanımı İçin Gereçler

• 3-4 adet yufka (Yufkalarım büyüktü)
Sos için;

• Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı erimiş tereyağ
  • 2 dolu yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı sirke
Peynirli iç harcı için;

• Yarım kilo kadar istediğiniz peynir
  • Bir kaç kol ince doğranmış maydanoz
  • Yarım tatlı kaşığı tatlı pul biber
  • Üzerine;
  • Susam yahut çörekotu
Çıtır Çıtır Rulo Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Sos için; uygun bir kapta tereyağını eritip, içerisine öbür materyalleri koyarak sosu hazırlayalım. Yufkalarımızı üst üste koyalım. 4 eşit kesim olacak biçimde keselim. daha sonra oluşan üçgenleri de 2 ye keselim. Yani bir yufkadan 8 adet üçgen kesim yapalım.
  2. Hazırladığımız sostan güzelce yufkalarımıza sürelim. İç harcımızdan 1 yemek kaşığı kadar alarak koyalım ve sigara böreği yapar üzere saralım.
  3. Bütün yufkalara birebir süreci yapalım. Yağlı kağıt koyduğumuz fırın tepsisine dizelim. Şayet kalırsa sosun içine 1 yumurta kıralım, karıştıralım ve yufkalarımıza sürelim.
  4. Sos kalmazsa 1 yumurta sarısını bir kaseye alıp, içine iki üç yemek kaşığı sıvı yağ koyup karıştıralım ve o denli sürelim.
  5. Susam, çörekotu vs koyup, fırınımızda kızarana kadar pişirelim. Ben 220 derece de yarım saat kadar pişirdim daha sonra dereceyi arttırdım 10 dakika kadar daha pişirdim. Yani her fırın farklı pişirebiliyor denetimli pişirin. Deneyeceklere afiyet olsun????????
Not: Ben peynir kullandım yağlı peynirdi biraz eridiler siz lor peyniri, az yağlı peynir kullanabilirsiniz erimezler. ya da patatesli, kıymalı üzere iç yapıp nefis börekler yapabilirsiniz.

Çıtır Çıtır Rulo Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı