c’ 3003: Testte ince istemciler kullanıldı

dunyadan

Aktif Üye
Raspiler birçok uygulama için kullanışlıdır, ancak ne yazık ki şu anda elde etmek neredeyse imkansızdır. Alternatif olarak, ikinci el ince istemciler şu anda şehrin en çok konuşulan konusu – 30 Euro gibi düşük bir fiyata satın alınabiliyorlar. c’t 3003, bir HP T620 (30 Euro) ve bir Dell Wyse 5070 (96 Euro, her ikisi de posta ücreti dahil) aldı ve hem ev sunucusu, hem Linux masaüstü hem de oyun bilgisayarı olarak test edildi.

videonun transkripti

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmış bonus içeriktir. Video parça bilgisi transkripte yansıtılmamaktadır.)

Size 30 dolara retro oyun konsolu, ev sunucusu veya ofis bilgisayarı olarak kullanabileceğiniz bir bilgisayar satın alabileceğinizi söylesem? Yani şimdi gerçekten 30 avro, ya da eğer şanslıysanız, hatta biraz daha az. Ve bu, gerçekte hala güç kaynağı, muhafaza ve veri taşıyıcıyı içeren pek çok şey satın almanız gereken o kadar da hoş bir konuşulacak fiyat değil. Uzun süredir oldukça popüler olan ve Raspberry Pi’ye harika bir alternatif olan, kullanılmış sözde ince istemcilerle ilgili. Çünkü Raspis’in aylardır bulunmadığı veya çok az bulunduğu biliniyor. Bu video için iki ince istemci aldım, HP T620 kargo dahil 30 Euro’ya ve Dell Wyse 5070 kargo dahil 97 Euro’ya. Hem oyun konsolu, hem ev sunucusu hem de Linux masaüstü olarak test ettim. Bizi izlemeye devam edin.

Sevgili bilgisayar korsanları, sevgili İnternet sörfçüleri, hoş geldiniz…

Başlamadan önce önemli bir şey söyleyeceğim: 3003 ekibini güçlendirecek kişiler arıyoruz, iş ilanına buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiye kadar Raspis hayranı olduğumu fark etmişsinizdir, 3003’te bu kısım hakkında zaten bir dizi video yaptık. Ancak, birçoğunuz son videolarda, offf, Raspi’ler tamamen bitti, biz havalı inekler uzun süredir kullanılmış ince istemcilerle yollardayız dediniz! Plex sunucularımızı ve NASse’yi oluşturmak için kullanın!

İlk başta bunun beni biraz rahatsız ettiğini itiraf etmeliyim, çünkü ince istemciler tanım gereği sunucuların TERSİDİR – yani ince istemciler olabildiğince küçük ve ekonomik olmak için vardır çünkü yazılım İstemcilerde değil, sunucularda çalışır. . İnce istemciler yalnızca sunuculara erişmek için oradadır.

Peki, ama öyle diyorsan, tabii ki denemek zorundayım. Bu yüzden iki kullanılmış ince istemci sipariş ettim. İlki, 2013’te piyasaya sürülen ve 20 ile 40 avro arasında sayabileceğiniz, gerçekten de İnternet’te pek çok köşede bulabileceğiniz HP T620. Test ettiğim sürüm 4 GB RAM ve 16 GB SSD içeriyordu.

İkinci ince istemcim, yaklaşık 80 Euro’ya alabileceğiniz bir Dell Wyse 5070. İçinde dört çekirdekli bir çip var, yani 1.5 GHz’lik Intel Celeron J4105. Bu, 2017’nin teknolojisi, yani biraz daha modern. Test cihazımda 8 GB RAM ve 64 GB Flash var. Bu arada, çok önemli: Bunlar x86 CPU’lar, yani standart PC mimarisi ve Raspis tarafından kullanılan ARM mimarisi değil. Bu arada, 80 avro hala Raspi fiyat aralığında: Şanslıysanız, 2 GB’lık çıplak bir Raspi 4’ü 50 avroya alabilirsiniz, ancak aynı zamanda bir güç kaynağına, muhafazaya ve veri taşıyıcıya da ihtiyacınız var – hızlı bir şekilde 80 avronun üzerinde.

Yani, ve şimdi şöyle düşünüyorsanız: Uh, ince istemciler, her zaman böyle garip terminal yazılımları ve bazı uzaktan bakım malzemeleriyle garip işletim sistemlerini kullanmıyorlar mı? Evet doğru. Buradaki ince istemcilerimin her ikisinde de Windows Embedded veya IoT vardı, yani SADECE onunla belirli şeyleri yapabilmek için ince ayar yapabileceğiniz bir Windows. Pencerelerden birinde aslında DOSYA ERİŞİMİ yoktu. Böylece kendi İndirilenler veya Belgeler klasörünüze bile erişemezsiniz. Ama varmak istediğimiz yerde zaten Windows’a ihtiyacımız yok – bu önemli bir 3003 bilgeliği: bir bilgisayar ne kadar yavaşsa, Linux’u o kadar çok istersiniz. Bunun için zaten bir video hazırladık.

Windows’tan uzak durun! Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay çünkü her iki ince istemci de varsayılan olarak USB veri taşıyıcılarından önyükleme yapmıyor, bu nedenle önce BIOS ayarlarına gitmeniz gerekiyor. Ama nasıl? Aslında her iki cihazdan da Bios için hangi tuşa basacağımı biliyordum ama ilgili tuşa sürekli vurmama rağmen bunu başaramıyordum. Doğru zamanda, önyükleme logosu kaybolmadan hemen önce buna basmalısın. Yani, HP T620’deki F10 ve Dell Wyse’deki F2 tuşu. Ardından, USB hakkında bir şeyler söyleyen “Önyükleme Sırası” girişine gitmeli ve onu tamamen yukarı taşımak için okları kullanmalısınız. Dell’de durum bu ve HP’de durum bu.

Ardından parçalar kurulum USB veri taşıyıcınızı önyükler. Ha çok kısaca şöyle bir şey nasıl oluşturuyorsunuz: Örneğin Ubuntu kurmak istiyorsanız indirme sayfasından ISO dosyasını alıp Windows, macOS ve Windows için mevcut olan Balena Etcher yazılımı ile bir USB’ye yazıyorsunuz. Linux. Çubuk. Zack, bitti.

Ve Ubuntu’dan bahsetmişken, hemen kuralım. Kesinlikle iyi çalışıyor. Süngerimsiliği kontrol etmek için, web sitelerinin ne kadar hızlı hissettirdiğini göstermeye çalışan tarayıcı testi Speedometer’ı kullanmayı seviyorum. Tüm bilgisayarlarda Ubuntu’da önceden yüklenmiş Firefox’u kullandım. Dell dört çekirdekli burada 47,7’ye ulaşırken, HP çift çekirdekli 18,5’e ulaşıyor. Raspi 4, Raspberry Pi OS’de Firefox LTS ile yalnızca 14.8’i yönetir. Sentetik Geekbench karşılaştırmasında Raspi 4, HP ince istemciyi yener ve Dell Wyse en iyi sonucu elde eder. Benim kişisel hissim, Ubuntu’yu delirmeden Dell Wyse 5070’te günlük iş bilgisayarım olarak kullanabileceğim. Yani Ubuntu’yla. Raspberry Pi OS’li Raspi 4 de hemen işe yarayacaktı, ancak HP T620, Ubuntu ile benim için çok yavaş geliyor.

Ancak masaüstü zaten marjinal bir konu, daha birçok insan ucuz ev sunucuları kurmak istiyor. Testim için, ince istemcilere çok faydalı bulduğum NAS yazılımı olan Open Media Vault’u kurdum. Bu, ağ üzerinden ince istemciye bağlı USB sabit sürücülere veya SSD’lere erişmeme olanak tanıyor. Üstelik Plex’i film ve dizi sunucusu olarak da kurdum. İşte bunun neden harika olduğuna dair bir video.

OMV, ayrı bir Linux ISO’su olarak mevcuttur, bu nedenle, bir USB veri taşıyıcısına önyükleme yapın ve yüklemeye tıklayın. Kurulum tamamen basittir, sadece geri dönmeye ve basmaya devam edin ve doğru veri taşıyıcıyı seçin ve bam, bu şey ince istemcinin dahili SSD’sine yüklenir. Raspi sürümüne kıyasla hemen büyük bir avantaj buldu: x86 Linux sürümü, görüntüyü çok yumuşak bir şekilde yakınlaştıran animasyonlu bir oturum açma ekranına sahip, bebeğim.

Oh iyi. Bu videoda paylaşımlı klasörleri ve Samba’yı nasıl yapılandıracağınızı da buradan görebilirsiniz. Şimdi Plex’i yükleyin, tüm kopyala ve yapıştır komutlarını sizin için video açıklamasına koyacağım – çünkü YouTube maalesef URL’leri kendi kendine kısaltıyor, URL’leri https’nin ikinci “t” yerine yıldız işaretiyle yazıyorum, siz bunları manuel olarak değiştirmeniz gerekir.

sudo apt install curl

sudo apt install gnupg2

curl https://downloads.plex.tv/plex-keys/PlexSign.key | sudo apt-key add -

echo deb https://downloads.plex.tv/repo/deb public main | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/plexmediaserver.list

sudo apt update

sudo apt install plexmediaserver

Evet ve ev sunucusu ince istemcilerde nasıl çalışıyor? Şey, şaşırdım, yani süper. Topal HP çift çekirdeğiyle bile, USB bağlantılı SSD’ye Samba üzerinden ağ üzerinden saniyede yaklaşık 110 Mbyte hızla yazabiliyorum. Daha hızlı bir sunucu bile daha fazlasını yapamaz. Ancak, çift çekirdek yazarken %100 kullanıma gider, bu nedenle sunucu aynı anda başka bir şey yapamaz. Bu nedenle, Raspi 4’te kolayca mümkün olan Pi Hole veya AdGuard gibi bir şeyi buraya ek olarak yüklemezdim.

Pekala, ve Plex de sorunsuz çalışır, ancak elbette yalnızca görüntü cihazında video verilerini değiştirmeden alabilirse – topal kutuda kod dönüştürme mümkün değildir, ancak bu Raspi 4 ile de farklı değildir.

Ancak Dell ince istemci, onu bir Plex sunucusu olarak kullanırsanız, biraz kod dönüştürme bile yapabilir. Testte, bir LG televizyonda DTS sesli artı altyazılı video dosyalarını takılma olmadan oynatabildi. Raspi 4 ve HP dual core ile bu mümkün değil. Arka plan, birçok televizyon üreticisinin DTS sesi için lisans maliyetlerinden tasarruf etmesi ve bu nedenle bir codec entegre etmemesidir – bu nedenle video sunucusunun sesi yeniden kodlaması gerekir.

Ve şimdi muhtemelen şöyle düşünüyorsunuz, ancak Dell istemcisi ayrıca bir Raspi’den çok daha fazla enerji çekmelidir! Şaşırtıcı bir şekilde, yalnızca biraz daha fazlası: Bağlı bir USB veri taşıyıcısı ile, bilgisayar hiçbir şey yapmadığında Dell’de bu watt’tır. Raspi 4 rölantide 4 watt, HP çift çekirdekli ise 7 watt tüketir. Yük altında Dell için 13 watt, Raspi 4 için 10 watt ve HP için 16 watt.

Bu arada, her iki cihazda da bir SATA bağlantı noktası vardı. Ancak güç kaynağı 3,5 inçlik bir disk için tasarlanmamıştır – en büyüğü, boşta çalışırken bile yük altında bir Raspi’den daha fazlasına ihtiyaç duyar. Ayrıca bir adaptör kablosuna da ihtiyacınız vardır – sonuçta harici bir SSD veya USB 3 sürücü bağlamak daha kolaydır.

Şimdi, tüm sunucu işlerinden sonra, yine biraz eğlence: Retro oyun konsolları olarak ince istemcilerin ne faydası var? Bunun için, akla gelebilecek her bilgisayar ve oyun konsolu için öykünücülerin önceden yüklenmiş ve önceden yapılandırılmış olduğu Batocera Linux dağıtımını kullandım. Batocera ayrıca bir USB çubuğundan da çok iyi çalışır, onu yüklemeniz gerekmez. Elbette oynatmak için ROM’lara veya disk görüntülerine ihtiyacınız var, bunları bir SCP istemcisi ile ince istemcinin IP adresine giderek ve oturum açarak alırsınız. root ve şifre olarak linux girdi. dosyalar aşağıda userdata/roms. (Batocera hakkında birkaç detay daha içeren tam bir video çeksek mi? Yorumlarda yazmaktan çekinmeyin.)

Şimdi denetleyiciyi bağlayın ve oynamaya başlayın: Biraz etkilendim çünkü Dell ince istemci yalnızca tüm 8 ve 16 bit sistemi değil, aynı zamanda Wii veya PS2 gibi daha yeni konsollardaki oyunları da içeriyor. Yani hepsi değil, örneğin Tony Hawk 3’ün PS2 versiyonu benim için harika çalıştı.

Tabii ki, çok fazla sistem HP çift çekirdekli ile çalışmıyor, ancak olağan şüpheliler C64, NES, SNES, Megadrive ve PS1 sorunsuz bir şekilde emüle edilebilir. Ve hey, her şey dahil 30 avroya mı? Orada da eğlenebilirsin. Oh, ve iki ince istemcinin bir HDMI çıkışı yok, sadece bir ekran bağlantı noktası var, yani televizyon kullanmak istiyorsanız bir adaptöre ihtiyacınız var.

Vardığım sonuç: Antika ince istemcilerle bu kadar çok şey yapabilmenize gerçekten şaşırdım. Ayrıca topal çift çekirdekli HP’nin OpenMediaVault ve Plex için yeterli olduğunu ve Raspi 4 kadar iyi bir iş çıkardığını da. Ne yazık ki, HP T620 bir Raspi’den daha yüksek güç tüketimine sahip, bu yüzden tavsiye etmem kayıtsız şartsız. Güç tüketimi açısından Dell Wyse 5070, Raspi 4 ile neredeyse eşittir, bu nedenle gerçekten yalnızca minimum düzeyde daha fazla tüketir ve önemli ölçüde daha yüksek performansa sahiptir. Plex’teki bazı şeyleri kodlayabilmesi için, onu bir film ve dizi sunucusu olarak kullanmak istiyorsanız bu harika. Evet ve retro bir oyun konsolu olarak kesinlikle harika. Ve her zaman yepyeni şeyler değil, kullanılmış şeyler aldığımızda çevre de mutlu olur. Hoşçakal.

c’t 3003, c’t’in YouTube kanalıdır. c’t 3003’teki videolar bağımsız içeriktir ve c’t dergisindeki yazılardan bağımsızdır. Editör Jan-Keno Janssen ve video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlıyor.

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

(jkj)

Haberin Sonu