Bogdan Bogdanovic’ten Fenerbahçe’ye geri dönüş açıklaması!

OzguN

Yeni Üye
Fenerbahçe Beko’nun eski yıldızı Bogdan Bogdanovic, Trendbasket’e verdiği röportajda mesleği, Fenerbahçe’ye dönüşü, sakatlıktan dönüşü hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

EUROLEAGUE ŞAMPİYONLUĞU YAŞAMIŞTI

Fenerbahçe formasıyla son döneminde 14.6 sayı – 3.8 ribaund – 3.6 asist ortalamaları tutturan Bogdanoviç, THY Euroleague şampiyonluğunda değerli hisse sahibi olmuştu. Üç dönem Fenerbahçe forması giyen Sırp oyuncu, iki lig, bir Euroleague şampiyonluğu elde etti. Bogdanoviç, BSL final serisinin de en bedelli oyuncusu seçilmişti.

‘BİR MÜDDET SANDALYEDEN BASKET ATTIM’

Nasıl hissediyorsun? bir daha parkelere dönmek nasıl bir his?

”Özellikle başlarda sakatlık devri şiddetli geçti. Şu an tekrar basketbol oynayabildiğim ve geri döndüğüm için memnunum. Âlâ durumdayım. Şu anda yalnızca sıhhatime odaklanıyorum.”

Neredeyse 7 ay alanlardan uzak kaldın. Basketbol topuna dokunmadığın en uzun mühlet bu muydu?

”Evet bu alanlardan en uzak kaldığım mühlet oldu. bir daha de topa dokunmanın bir yolunu bulurdum. bir süre sandalyeden basket attım. İkinci ayda artık ayakta duruyor, dizlerimi büküyor ve zıplıyordum.”

Sakatlıktan %100 döndüğünü hissediyor musun?

”İlk maçta epeyce heyecanlıydım. Geri dönmek, o hisleri hissetmek ve taraftarları görmek gergin hissetmeme sebep oldu. ömrümde birinci kere maça çıkıyormuşum üzereydi. İkinci maçta daha uygundum. Buraya ilişkin olduğumu ve hala oynayabileceğimi kanıtlamalıyım formunda bir histi. Bunu diğerine değil, kendime kanıtlamak istedim.

O maçta atakta âlâ, savunmada berbattım. Üçüncü maçta da artık savunmaya odaklanmalıyım diye düşündüm lakin bu sefer de üçlükleri atamadım ki bu aslında olağan. Canımı da sıkmadı zira sıkı çalıştığımı ve gerçek yolda olduğumu biliyorum.”

Son topu kullanan kilit oyunculardan birisin. Top son saniye sendeyken neler hissediyorsun? Son topu kullanmayı her vakit sen mi istiyorsun?

”Bana topu çabucak oynamayı öğrettiler. Son dakikada oyunun ortasındaki üzere oynayabileceğimi düşünüyorum. Son dakika tansiyonu insanlara ağır geliyor lakin benim için olağan, kolay bir şut üzere. Açıksa topu alıyorum. Birinci yarı, çeyrek öncesi, son dakika farkı yok.”

“KAYBETTİĞİMİZDE ÇABUCAK KABULLENEMEDİM”

EuroBasket 2017 hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

”Final maçını hatırlıyorum. Kaybettiğimizde çabucak kabullenemedim. Maçtan evvel yaptığımız tüm uygun şeyleri düşündüm, hayli heyecanlıydım. Herkes finalde oynamak ister ancak her insanın bu biçimde bir talihi yoktur. Çok vakit alır, güç, fazlaca çalışmak, özveri… daha sonrası eşsiz bir an.

O maçı kaybettikten daha sonra natürel ki üzülmüştüm zira kaybetmiştik. Bir maç kaybedersiniz, dünkü üzere (New York Knicks vs Atlanta Hawks) düşünüyorum da… Dostum, daha yeterli oynayabilirdim. Ben berbat oynadığımda bile grup kazandığında daha tatmin oluyorum. Bu yüzden ikisi içinde eksiksiz bir istikrar bulmam gerektiğini düşünürüm.”

“DAHA ÇOK PARA DAHA ÇOK İNSAN VAR”

Avrupa ile karşılaştırıldığında NBA hangi taraftan farklı?

”NBA’de yıl ortasındaki maç sayısı daha fazla olduğu için yorgunluk oyun stilinizi etkileyebiliyor. Zira EuroLeague’deki kadar dinlenme ve idman yapma bahtınız yok. Seyahatler de benim için ayarlanması gereken bir şeydi.

Bunların yanı sıra ligde daha fazlaca para ve daha hayli insan var. Burası farklı bir lig. Sonuçta basketbol bu ülkeden çıkmış bir spor. Amerikalılar bu sporu geliştirdi ve Avrupa takip etti.

“FENERBAHÇE’Yİ TAKİP EDİYORUM”

Fenerbahçe’yi takip ediyor musun?

”Evet. Ne vakit vaktim olursa takip ediyorum. Çok uygun durumdalar ve hayli âlâ oynuyorlar. Grup olarak yeterli bir kimyaları var. Fakat bu biçimde şeyler vakit alır. Biliyorum, Sırbistan’da da benzeri bir durum var: Taraftarlar her maçın, her şampiyonluğun ve her kupanın her sene kazanılmasını istiyor ancak bunun olmasının imkanı yok.”

“UMARIM YOLLARIMIZ TEKRAR KESİŞİR”

Fenerbahçe’ye dönme ihtimalin nedir?

”Asla bilemezsin (gülümsüyor). Umarım yollarımız bir daha kesişir. Onları özlüyorum. Sahiden özlüyorum…”

ALPEREN ÖVGÜSÜ

Alperen Şengün hakkında ne düşünüyorsun?

”gayet yetenekli ve nasıl oynaması gerektiğini bilen bir oyuncu. Artık de daha istikrarlı olmak için gelişmeye devam etmesi gerekiyor. Houston’da bunun için güzel bir fırsata sahip.”