Bakan Soylu: PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır

dunyadan

Aktif Üye
Bakan Soylu: PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’da HDP Vilayet Başkanlığı binası önünde hareket yapan aileleri ziyaret etti.

Bakan Soylu, ailelerin yalnızca kendi çocuklarının yaşadıkları acıyı ve ıstırabı lisana getirmediğini belirterek, “Aslında tarihin akan gözyaşlarını söz ettiler. Yalnızca geçmişte yaşadıklarını lisana getirmediler” dedi.

‘Bugün Amerika şayet olmazsa PKK, PYD diye bir terör örgütü olmaz’

Bakan Soylu açıklamalarında, ailelerin yalnızca geçmişte yaşadıklarını lisana getirmediğini, gelecekteki musibetten, annelerin çocuklarına, babaların çocuklarına tekrar hasret kalmamaları için söylemiş oldukleri her cümlenin altında tembihatlar ortaya koyduğunu tabir ederek kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Diyarbakır’da fazlaca acıya şahidiz. Hakkarili dostlarımız var hayli acıya şahidiz. Terör örgütleri çizgilerini ortaya koyabilirler. Terör örgütlerine yönelik yapılacaklar belirlidir. Lakin temel kızgınlığımız, kederimiz terör örgütlerine değildir. Terör örgütlerini kendilerine kalkan edenlerdir. Terör örgütlerini alana sürenleredir. Anne ve babalar diğerlerinin çocuklarına yapılacak haksızlığı engellemek için buradalar. Lakin onun sütünde dünyayı haksızlığa uğratanlara karşı burada duruş sergileyenlere minnettarız. Bugün Amerika şayet olmazsa PKK, PYD diye bir terör örgütü olmaz. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır.”

‘HDP denilen siyasi parti PKK ile birlikte Amerika uşağıdır’

Son 3 yılda ABD senatosunun PKK ve PYD’ye 2 milyar dolar resmi yardım yaptığını aktaran Bakan Soylu, “HDP denilen siyasi parti PKK ile birlikte Amerika uşağıdır” dedi.

‘Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında yarım metre adım atamaz’

Bakan Soylu, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Güvenliğimiz şayet olmazsa geceleyin bir yerde bir yere gitme ihtimalimiz olabilir mi? olağan olarak ki hayır. Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında yarım metre adım atamaz. Hangi mağarada olursa olsun onun içerisinde duramaz. Değerli Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan yalnızca ve yalnızca Türkiye’ de insanların hayat standardının yükselmesi, huzur ve inanç içerisinde olması için bir gayret ortaya koymuyor. Aslında bize dayatılmak istenen bir hadiseye karşı gayret ortaya koyuluyor. Kime güvendiğini söyleyeyim. Bunu düzgün anlayan bu millete güveniyor. Ve kendini teslim ettiği Cenabı Allah’a güveniyor ve inanıyor.”

‘Biz, emperyal bir ülke değiliz’

Hakkari’de sıfır öğrenci tıp fakültesini kazanırken geçen yıl 19, bu yıl 26 öğrencinin tıp fakültesini kazandığını tabir eden Bakan Soylu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Demek ki bu annelerin buradaki duruşun, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu siyasetin, burada bulunan bu işin acısını çekmiş Orhan Bey’den (Miroğlu) Abdurrahman Bey’e kadar (Kurt) değerli milletvekili ablamdan Oya Eronat, buradaki Sivil Toplum Örgütlerine kadar Galip Bey’den (Ensarioğlu) Mehdi Bey’e kadar (Eker) her insanın içerisinde bir kaygı ve yara var. Biz kendi sıkıntımızı çözeriz. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu için söylüyorum. Hengamelerin bile nasıl barışabileceğini bize ortaya koyan bir kültürü öğreten, ölüsüne günlerce, aylarca sahip çıkıp, taziyelerinde omuzlarına bir birinin başını yaslayabilen bir anlayıştan ve kardeşlikten bahsediyorum. Bu anneler Bağdat’, Şam’da, Halep’te yaşanın dramın bitmesinin peşindeler. Biz, emperyal bir ülke değiliz. Bizim diğerinin toprağında zerre kadar gözümüz yok. Oburlarının bizim topraklarda gözü olabilir.”

“Srebrenitsa anneleri nasıl bir badire çekmişse bu külfette birebir sıkıntıdır”

Diyarbakır’ın hürriyetine, kardeşliğine, Ortadoğu’nun, Orta Asya’nın, Balkanların kardeşliği olarak baktıklarını belirten Bakan Soylu, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Allah’a hamdolsun Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bu annelerin isyanı, itirazı, babaların isyanı ve itirazı tam bin 97 gündür 309 evlatları için 304 ailenin isyanı yalnızca 7 yaşında, 8 yaşında, 9, 10, 11 yaşında bir çocuğun alıp dağa gdolayılüp kaleşnikofu çocuğun uzunluğu kadar silahı verenlere yalnızca değildir. Onları maşa olarak kullananlaradır. Biz kardeşiz. Srebrenitsa anneleri nasıl bir ıstırap çekmişse bu sorunda tıpkı ıstıraptır. Diyarbakır, iki peygamberi koynunda yatıran bir kenttir. Dünya da bundan bir tane daha örneği kelam konusu değildir. Burası dualı, evliyalar kentidir. Biz, ailelerin evlatlarını müdafaa anlayışına sahip çıkmak istiyoruz. 148 çocuğu bu annelerin 18 yaşından küçük dağa götürdüler. Birleşmiş Milletler nerede? Dünyanın uygar ülkeleri nerede? 12 yaşından küçük 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 engelli çocuğu dağa götürdüler. Anneler, yaptığınız iş benim cümlelerimle anlatmaya yetmez. Bu millet sıkı durmaktadır, sıkı durmaya devam etmektedir. Evladım gel askere git2, şehit ol demesi kolay bir olay değildir. Kürtlüğünüzle gurur duyun, lisanınızla gurur duyun, bu ülkenin birlik ve birlikteliğiyle gurur duyun. Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve muhabbetlerini iletmek istiyorum.”

‘Dikkat ederseniz kapasitemiz gün geçtikçe güçleniyor’

Kentte temaslarını sürdüren Bakan Soylu, bir gazetecinin silahlı ‘terör örgütüne üye olmak hatası’ndan aranan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in, Edirne’ye giderken Silivri’de yakalanmasına yönelik sorusu üzerine, uzun vakitten beridir âlâ bir istihbari çalışma olduğunu söylemiş oldu.

Soylu, “İstihbari çalışma kararında yurt dışına çıkmak için düzmece kimlik ve öteki geçersiz evrakların bütün bunların hazırlıklarını yapmışlar ve bizim takip ettiğimiz, Ulusal İstihbaratın da takip ettiği bir göçmen kaçakçısıyla irtibat kurmuşlar. Yola çıkmışlar. Gereği de yerine getirildi. Dikkat ederseniz kapasitemiz gün geçtikçe güçleniyor” sözlerini kullandı.

İtalya’da, Türkiye’de biroldukca kişinin canını yakmış bir katili yakalattıklarını kaydeden Soylu, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Ben onun için Gürcistan’a gittim. Gürcistan’dan kaçtı, daha sonrasında diğer ülkeye gitti. Takip ettik, İtalya’da yakaladık. bir daha kıymetli bir katili Arjantin’de yakalattık. Onun peşine de gittik ve havalimanı girişinde yakalattık ve aldırdık. O da kaçak pasaportla giriyordu. bir daha 2 kişiyi Binali Camgöz, Deniz Camgöz, Sırbistan ve Karadağ’da yakalattık. Arnavutluk’ta Bitcoinciyi yakalattık. En nihayetinde Arnavutluk İçişleri Bakanı sabah erkenden ‘Sana verdiğim kelamı tuttum’ dedi. Bir vesileyle hem Cumhurbaşkanımızın takip ettiği hem onlar da üzerine düşeni yaptılar, yapmaya çalıştılar. Artık onların iadeleri var, biliyorsunuz hepsinin mahkeme süreçleri var. Mahkeme süreçleri zira kırmızı bülten olduğu için hukuka yansımıştır. Kırmızı bülten olmasa deport edilebilir, kaçak bir göçmen olarak nitelendirilir ve deport edilebilir lakin kırmızı bülten olunca bir mahkeme var, bir mahkemeyle birlikte onları alacağımızı düşünüyoruz.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.