Bafra Pidesi

yasader

Aktif Üye
Bafra Pidesi Tanımı İçin Gereçler

Hamur için;

• 2 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un
İç harcı için;

• Kıyma (Göz sonucu olabilir)
  • 3 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı biber
  • Kekik
  • İsot
  • Kimyon (İsteğe bağlı öbür baharatlarda olabilir)
Bafra Pidesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Merhabalar arkadaşlar bismillah diyerek başlayalım. Evvel hamuru yapalım derin bir kap alıp, hamuru için gerekli bütün gereçleri bir ortaya getirerek hamuru yoğuralım.
  2. Yoğurduktan daha sonra üzerine pak bez örtüp, dinlendirmeye bırakalım. Kıymamızı yapana kadar hamur dinlensin.
  3. Kıymayı tencereye alalım rengi dönene kadar kavuralım.
  4. Pembelikler gidince tereyağı ve ince doğranmış soğan salça ekleyip ve pişirin, altını kapatırken yarım çay bardağı su ekleyelim arkadaşlar yumuşak olsun diye piştikten daha sonra altını kapatıp hamuru yapmaya gecelim.
  5. Hamurun mandalinadan küçük bezelere ayıralım benim 12 tane bezem oldu. Uzun ve ince açın oklava sayesinde.
  6. İçine kıymayı koyup, elinizle büsbütün kapatın açık yeri kalmasın. Yaptığımız pideleri yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirelim.
  7. Pidelerin üzerine birşey sürmeden fırına atalım.
  8. Evvelce ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirelim. İnce bir hamur olduğundan çabuk pişiyor.
  9. Çıkar çıkmaz üstüne tereyağı sürün (Ben margarin kullandım sizlerde istediğinizi sürebilirsiniz).
Not: Arkadaşlar salçayı. İsteğe bakılırsa kullana bilirsiniz olağanda salça kullanılmaz fakat ben renk versin diye kullandım. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun ????

Bafra Pidesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı