AYOS Konyaspor’da ikili amaç: Evvel istikrar daha sonra Avrupa

OzguN

Yeni Üye
AYOS Konyaspor , birinci gayesi ligde istikrarlı halde kalıcı olmak, akabinde da Avrupa Kupaları’nda uzunluk göstermek olarak belirledi. Basketbol Federasyonu Ligler Yöneticisi Turgay Çataloluk’u Sportif Yöneticiliğe getirerek fazlaca değerli bir atak yapan Yeşil-Beyazlılar, Konya’yı ‘geleneksel basketbol şehri’ yapmak için kolları sıvadı.

İşte Basketbol Harika Ligi’nin yeni takımı Konya’nın basketboluna idari manada ‘yön veren’ isimlerinin yeni döneme ve yeni oluşuma dair görüşleri:

– Banvit’teki başarılı periyodun akabinde TBF’de Ligler Yöneticiliği yaptınız. Sizi tekrar alana iten faktör neydi?

Turgay Çataloluk (SPORTİF DİREKTÖR) “Banvit devrinin akabinde Basketbol Federasyonu’nda bir yıl kadar çalıştım. Hakikaten de orada epeyce memnun oldum. İşimle ilgili en ufak bir meşakkat yaşamadan yeterli bir periyot geçirdim. Hem profesyonel sporculuktan geldiğim için tıpkı vakitte devamında kulüp seviyesinde profesyonel yöneticilik yaptığım için biraz sahayı da, adrenalini de özlemiştim. Konyaspor’un da Muhteşem Lig’e yükselmesi ve onların da beni bu tertibi yönetmek, takviye olmak üzere davet etmeleri üzerine süreç de fazlaca çabuk gelişti. Ve ben de Konyaspor ailesine katıldım. Konyaspor benim için aslına bakarsanız uzak bir topluluk ya da kent değil. Ben oyunculuk dönemimde 4 yıl müddetle Konyaspor formasını giydim. Çok da hoş günlerimiz geçti. daha sonrasında da çeşitli yapılar oluştu. Konya’da aslına bakarsan basketbol kültürü hem oyuncu birebir vakitte kulüp bazında geçmişten beri mevcuttu.

Ancak muhakkak bir istikrara oturmuş değil. Artık bizim gayemiz de bu istikrarı yakalamak. Hem basketbolda argümanlı, ligde kalıcı birebir vakitte basketbolun klasik kent kulüplerinden biri haline getirmek istiyoruz. Hem Liderimiz birebir vakitte yöneticilerimizle birinci konuştuğumuzda da bana birinci söylemiş oldukleri buydu. Bu da beni epeyce etkiledi. Bana ‘Biz futbol kulübü olarak görünüyoruz. Fakat basketbol bizim üvey evladımız değil. Natürel ki bütçeler, imkanlar farklı. Lakin futbolun geldiği yere basketbolu da hem kurumsal tıpkı vakitte sportif manada taşımak istiyoruz.’ dediler. Futbol olarak baktığımızda hem sportif tıpkı vakitte kurumsal manada hayli gelişmiş, kuvvetli bir kulüp. Ben de açıkçası kendi gözlerimle görür görmez anladım. Stadyumuyla, kulüp yapısıyla, idare üniteleriyle, profesyonel yapılanmasıyla şirket üzere yönetilen son derece profesyonel bir yapı oluşturulmuş. Tıpkı yapıyı basketbolda da oluşturmak en büyük maksadımız olacak. Ancak alışılmış sportif muvaffakiyet bu işin şayet olmazsa olmazı…

Coachun da söylemiş olduği üzere 12 yeni oyuncuyla epey sert bir ligde yola çıkacağız. Hiç kolay değil işimiz. Bana bakılırsa bu dönem geçen senelera kıyasla bilhassa alt küme gruplarının epey daha çetin, güçlü gayretler vermesi gereken bir dönem olacak diye düşünüyorum. Genel olarak bütün ekipler bütçelerini arttırdı, güçlendirdi. Ben kimsenin şu maçı kazanırım diyebileceğini düşünmüyorum. En azından kağıt üzerinde o denli görünüyor. Son senelerda kimi dengesizlikler görünüyordu fakat bu dönem o denli olmayacak. Biz de ona nazaran bir takım oluşturduk ve hazırlıklarımızı ona nazaran sürdürüyoruz. Umarım gönlümüze göre olur ve dönemi düzgün bir yerde bitiririz. Alışılmış ki birinci amacımız ligde kalıcı olmak. Ancak temel olarak gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz.”

‘SEYİRCİ FAKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ’

“Sporda, bilhassa de basketbolda seyircinin tesiri yadsınamaz. Bence yüzde 20-30 olumlu tesiri var diye düşünüyorum. Bilhassa de bizim üzere yeni kurulmuş, biraz vakte gereksinimi olan ekipler için seyirci dayanağı hayli değerli. Ben bunu sağlayacağımızı düşünüyorum. Onu sağladığımız andan itibaren de sakatlığımız olmadığı sürece bu çabayı vereceğiz. Konya’nın çıkılması sıkıntı bir deplasman olacağını söyleyebilirim.”

– Bu dönem Basketbol Muhteşem Ligi’nde hedeflediğiniz yer neresi?

Engin Gençoğlu (BAŞ ANTRENÖR): “Gerçekçi olarak bakmak gerekirse maksadımız birinci dönemimizde ligde kalmak olacak. Lakin işlerin gidişatına bakılırsa asıl gönlümüzde yatan da bir Avrupa kupası vizesi alabilecek bir yerde dönemi bitirmek. Zira futbolda gelen muvaffakiyetten daha sonra sportif manada her insanın, tüm Konya topluluğunun, taraftarların beklentisi epeyce büyüdü. Bu yüzden de evet, işimiz sıkıntı. Yani yeni kurulan, 12 yeni transfer yapmış bir takımız. Lige adapte olmamız, kendimizi kabul ettirmemiz lazım. Hem tertibimiz birebir vakitte oyunumuzla bunu yapabilmeliyiz. İnşallah evvel kendimizi kabul ettirip, ligde devamlılığımızı sağlayacağımız bir yerde olmak, daha sonrasında da yakalayacağımız derecede de Avrupa Kupası’na katılan bir kadro olmak için çabalayacağız.”

– Natürel 12 yeni oyuncu ile kimya oluşturmak sıkıntı bir iş. Biraz baht da gerekiyor. Bu kimyayı oluşturmak ismine ne üzere bir yol izleyeceksiniz?

“Bizim şu andaki en büyük maksadımız, öncelikli amacımız kimyayı en uygun ve en kısa biçimde oluşturabilmek. Bence basketbol ikinci sırada geliyor. En kıymetli şey ahenk. Ekip ortasında ahengi sağlayabilmek için de en hayli muhtaçlık duyduğumuz şey vakit. Bu vakit dilimini belirleyip, alanda istediğimiz randımanı almaya çalışıyoruz şu anda. 12 yeni oyuncu, yeni bir kent, yeni bir kadro, yeni bir coach, yeni bir sistem, yerlisi yabancısıyla bunu sağlamak, adapte olmak kolay değil. Bunun için epey yeterli çalışıyoruz. Lakin saha ortasındaki ahenkle sistemin içimdeki ahenk birebir şeyler değil natürel. Oyuncularımızın saha haricindeki ahengi fazlaca güzel. Şehire, birbirlerine epeyce çabuk ısındıklarını söyleyebilirim. Lakin saha ortasındaki basketbolda ahengi sağlamak için vakte muhtaçlığımız var. Bunu da yavaş yavaş hayata geçiriyoruz. Ve lige kadar da alandaki ahenk sürecini de en düzgün biçimde değerlendirip lige hazır gireceğimize inanıyorum.”

– Konya’da basketbolu sizin bakış açınızdan nasıl görüyorsunuz?

“Ben geçen yıl şubat ayının başında geldim. Dönem ortasıydı. İnanılmaz bir ilgi ve alaka vardı. Beni fazlaca çabuk sahiplendiler. Tertip olarak da epey güzel bir kulüp yapısına sahip olunca doğal olarak da muvaffakiyete giden yol bizim için kolaylaştı. Kulübün 100. yılı olmasının da bunda tesiri vardı. Birincisi, burada harika bir seyirci var. 3 bin 500-4000 kişilik salonu neredeyse 6 bin kişi doldurduk. Kentte basketbola her insanın ilgi ve alakası çok yüksek. İdare manasında da basketbola ilgi üst düzeyde. Üstün Lig ile alt ligi birbirinden ayırmamız lazım. Geçen yılki şampiyonluğun akabinde kamuoyunda beklentiler artıyor doğal olarak… Bu, işin şiddetli kısmı. Alınacak bir mağlubiyette ‘acaba başarısız mı oluyoruz?’ tasası doğabiliyor kimi vakit. Ben 25-26 yıldır bu için ortasındayım. Birden fazla vakit daima yardımcı antrenördüm. Artık düzey atladık ve işimiz daha da zorlaştı. 12 transferin yapılması, kalıcı bir ekip yaratmak. Kimyanın alana yansıtılması coachun bedelini gösteriyor. Bunu alana yansıtabildiğiniz vakit başarılı oluyorsunuz. Avantajlarımız seyircinin, kentin, idarenin, tertibin ekip için itici güç olması. Müspet manada dayanak olmaları bizim için fazlaca kıymetli.”

‘EN DÜZGÜNÜNÜ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Fatih (Özgöçken) Başkan’ın bizi her ziyaretinde her görüşmede söylemiş olduği bir şey var: ‘Tabii ki alanda kazanmak da var, kaybetmek de var. Siz uğraş edin, gerisi gelir. Konyaspor’un sportmeni bu kente fazlaca uygun uğraş ettiğini, alanda her şeyini verdiğini kanıtlamalı.’ Doğal ki bu bizim için fazlaca kıymetli bir şey. Biz karakteristik olarak da savaşçı, uğraş eden, asla pes etmeyen bir yapıyı alana yansıtacağız. Alanında kaybetmeyen kadro olmak en değerli amaçlarımızdan biri.”

‘SEYİRCİ AÇISINDAN ÇOK ŞANSLIYIZ’

“Basketbolu bilen bir seyirci kitlesinin yanında üniversite gençliğinin de ağır ilgisi var. Bu açıdan da fazlaca şanslıyız. Salona epeyce hoş bir güç veriyorlar ve daima dolu tribünler önünde oynamamızı sağlıyorlar. İnşallah dönemin ikinci haftasındaki Tofaş maçıyla onlarla buluşacağız ve onlara hoş bir basketbol izlettireceğiz.”

‘SAHADA AKAN BİR KADRO OLACAĞIZ’

Yüzde 100 taşınabilir ve süratli basketbol oynayan bir kadro izleyeceğiz. Yaptığımız transferi de o istikamette gerçekleştirdik. Tek bir konumda oynayan bir oyuncu transferi siyaseti izlemedik. Büyük çoğunluğu iki durumu birden oynayabilen, akan bir grup yaratma kanısındaydık. Rotasyonu kendi içimizde biraz daha derin tutmaya çalıştık. Yarı sahayı çabuk geçip tempolu basketbolla sonuca gitmeyi hedefliyoruz.”- Konya’da basketbol denince birinci akla gelen isimlerin başında geliyorsunuz. Harika Lig’de bir daha var olmak nasıl hissettiriyor?

Yaşar Berber (GENEL MENAJER):

“20-30 yıldır bünyesinde çalıştığım Konyaspor’un bugün basketbolda gelmiş olduğu nokta beni epeyce heyecanlandırıyor. Bir periyot bu grubun kaptanlığını da yapmış olan biri olarak yeni Sportif Yöneticimiz Turgay Çataloluk’la çalışmaktan da hayli mutluyum. Birikimi ve bilgisiyle bu oluşuma fazlaca bedel katacağına gönülden inanıyorum. Kendisi epeyce tecrübeli, işini epey yeterli yapan fazlaca bedelli bir basketbol adamı. Konyaspor’da şu andaki yapı epeyce yeterli bir oluşum. Hepimiz için Basketbol Muhteşem Ligi yeni bir heyecan. Bu bizi fazlaca keyifli ediyor. Eski havamızı yakaladığımızı düşünüyorum. Konyaspor’un Fatih Özgökçen üzere epey pahalı bir lideri ve idare grubu var. Bize verdikleri takviye de fazlaca pahalı. Bütün bu artıları yan yana koyduğumuzda, sportif manada da alanda en uygununu vereceğimize ve bu sene başarılı olacağımıza inanıyorum.”