Avrupa, Tiflis’teki olayları konuşuyor! Basketbol skandalı

OzguN

Yeni Üye
A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi, 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası A Kümesi üçüncü maçında Tiflis Arena’da mesken sahibi Gürcistan ile karşılaştı.

BÜYÜK SKANDAL

Millilerde Başantrenör Ergin Ataman ile Furkan Korkmaz’ın oyundan ihraç edildiği ve ulusalların 88-83 yenildiği maç sonunda büyük skandal yaşandı. Furkan ve Gürcü sportmen içinde yaşanan tartışma sırasında 4:48’de durdurulması gereken mühlet, 4:26’ya kadar devam etti. Türkiye, maç sonunda bu durum için kural yanılgısı itirazında bulundu.

4:48 KALA FURKAN’A SERT FAUL!

Mücadelenin son dönemine uygun başlayan taraf olan Türkiye, çeyreğe 4 sayı geride başlamasına karşın farkı 1 sayıya kadar indirdi. Maçın bitimine 4:48 kala 3 sayılık Gürcistan üstünlüğü varken Sanadze, Furkan Korkmaz’a sert bir faul yaptı. Faulün akabinde hakeme itiraz eden Gürcü basketbolcu, temsilcimize dönerek bir şeyler söylemiş oldu.

KAVGAYA KARŞIN MÜHLET AKMAYA DEVAM ETTİ

Sanadze’nin söylemiş oldukleri Furkan Korkmaz’ı çok sinirlendirdi. Furkan’ın Sanadze’nin üzerine yürümesiyle ortalık karıştı. İtişmeler yaşanırken ortaya hakemler ve öbür oyuncular girdi. Sakin yapısı ile tanınan Furkan, hiç bu kadar öfkeli görüşmemişti. İki basketbolcunun da diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan olayda maç saati akmaya devam etti.

KURAL YANILGISI İTİRAZI YAPILDI

Maçın sona ermesinin akabinde birinci 15 dakika ortasında itiraz hakkı bulunan Türkiye, bu hakkını kullandı. Ulusal Kadro , Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze’nin diskalifiye edildiği durumda maç saati durmadığı için sonuca itiraz etti. Kural yanlışı ya da hakem kusuru tartışılacak. Karşılaşmada kural kusurunun yapıldığına karar verilirse maçın yineı gündeme gelecek.

SKANDAL KORİDORLARDA DEVAM ETTİ

Öte yandan maç sonunda soyunma odası koridorlarında da gerginlik yaşandı. Gürcü basketbolcular, koridorlarda ulusal futbolcularımıza saldırdı. Gürcistan polisinin ise basketbolcularımızı korumak yerine daima itip kaktığı öğrenildi.

ÖMER ONAN: ‘TURNUVADAN ÇEKİLİRİZ’

Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Genel Koordinatörlük nazaranvi yapan Ömer Onan: “Ben buradan FIBA’ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Şayet getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekileceğiz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle. Hidayet liderle da konuştuk. Güvenlik gelsin muhakkak ki korumayacaklar. Bütün kameraları getirecekler, bakalım ne olmuş. Maçta kural yanlışı da var. Nereden baksanız, tutulacak hiç bir tarafı yok. Oynamayan oyuncular maç sonu koridorda gelip bize saldırıyor. Polis bizi koruduğunu argüman ediyor lakin bizi ittiriyorlar. Ben oyuncu oldum, hiç bu biçimde bir şey görmedim. FIBA büsbütün bu işin sorumlusu. Maçta net olarak kural kusuru var. Kaptan itiraz etti, parasını da ödeyeceğiz. Bugün Litvanya maçında da kural yanlışı olmuş fakat turnuvada tekrar ettirirler mi bilmiyorum. Maçtan daha sonra kaptan imzasını attı, süreci nazaranceğiz.’ konuştu.

OLAY AVRUPA BASININDA: TÜRKLER’DEN ÇEKİLME TEHDİDİ

Dün gece Tiflis’te yaşanan skandallar Avrupa basınının da gündemine oturdu. Türkiye’nin maçtan daha sonra yaptığı turnuvadan çekilme tehdidi gazete manşetlerinde kendine geniş yer buldu.

‘BASKETBOL SKANDALI’

İşte dün gece Tiflis’te yaşanan olayların Avrupa basınındaki yansımaları;

Fransız L’Equipe:
Gürcüleri bir basketbolcusuna saldırmakla suçlayan Türkiye, Eurobasket’ten çekilme tehdidinde bulundu.

Alman Bild: Basketbol skandalı! Tiflis’teki basketbol şampiyonasında nahoş imajlar yaşandı. Türkiye, soyunma odası koridorlarında yaşanan arbedenin kamera kayıtlarını alamazsa turnuvadan çekilme tehdidinde bulundu.

İspanyol Marca: Eurobasket yanıyor! Türkiye hem oyuncusu Furkan Korkmaz’a soyunma odasında yapılan taarruz tıpkı vakitte 22 saniye boyunca durdurulmayan oyun niçiniyle turnuvadan çekilme tehdidi yaptı.