Apple TV+ Almanca ses konusunda geride kalıyor

dunyadan

Aktif Üye
Amazon Prime Video, Sky Q, Disney+ ve Netflix, Dolby Atmos formatında 3D sesli içerik (ek yükseklik kanalları dahil) sunduklarının reklamını yapmaktan hoşlanıyor. Netflix bu özellik için (4K/HDR görüntüyle birlikte) daha yüksek bir abonelik ücreti bile talep ediyor; Disney+ da Kasım ayından itibaren yeni müşteriler için aynı şeyi yapacak.

ReklamcılıkAslında bu bilgi genellikle yalnızca orijinal İngilizce sese atıfta bulunurken, dublajlı versiyonlarda 5.1 ses genellikle duyguların en yüksek halidir. Bununla birlikte, Alman Atmos sesine sahip hiçbir film ve dizi yoktur (Prime Video), yalnızca Alman orijinallerinde (Disney+’ta “Sam, ein Sachse”) veya yönetilebilir bir ölçüde (Netflix dizileri ve filmleri listelerine bakın).

Apple’ın abonelikli video yayın hizmeti Apple TV+ bu açıdan en başından beri öne çıkıyordu: Dolby Atmos, hem filmler hem de diziler için yalnızca İngilizce sürüm için değil, aynı zamanda tüm dublajlı sürümler için de standarttı. Bunun tek istisnası çocuklara yönelik birkaç yapımdı. Ancak artık bu durum sona ermiş gibi görünüyor: Her ne kadar Apple TV+’ta Dolby Atmos’taki orijinal İngilizce ses için hâlâ Dolby Atmos bulunsa da, dublajlı versiyonlarda da bu durum giderek daha nadir hale geliyor.

Almanca 3D ses artık garanti değil


Apple hizmeti, ilk iki sezonda Dolby Atmos’ta tüm dillerin mevcut olmasından sonra, yalnızca “The Morning Show”un üçüncü sezonunun Dolby Digital 5.1’deki dublajlı versiyonlarını sunacağını belirtiyor. “The Afterparty”nin ikinci sezonuna benziyor. Ve “The Changeling” ve “The Crowded Room”un ilk sezonları sadece 3D formatında orijinal sese sahip.

Apple TV+, “Fiziksel”in üçüncü sezonunda tüm diller için Dolby Atmos’u belirtiyor; Ancak orijinal sese ancak bu formatta ulaşabildik. Alman 3D sesiyle yayınlanmaya devam edecek olan bilim kurgu dizisi “Foundation” ve “Infiltration”ın ikinci sezonları sevindirici istisnalar arasında yer alıyor. İlginç bir şekilde, Almanca aynı zamanda bu ülkede mevcut olan “Sızma”nın tek dublajlı versiyonudur.

Apple TV+ sessiz


Hizmet, Apple TV+’ın neden artık tüm dilleri Dolby Atmos olarak sunmadığına ilişkin bir açıklama sunmuyor. Apple, c’t’den gelen ilgili talebe henüz yanıt vermedi. Bunun en olası açıklaması Apple’ın tasarruf etmeye çalışmasıdır.

Disney+ şimdiden bir adım daha ileride ve ABD raporlarına göre gelecekte senkronizasyonlardan tasarruf etmek istiyor. Aslında French Originals dizisi “Weekend Family”nin ilk sezonu 15 dilde daha yayınlandı, ancak ikinci sezonu yalnızca sekiz dilde yayınlandı. Hizmet, gerekirse, üretimi çok daha ucuz olan orijinali altyazılı izleme seçeneğine dikkat çekiyor.


(nij)Haberin Sonu