3D yerine ışık alanı: gözlüksüz uzamsal konturlar

dunyadan

Aktif Üye
Işıklı alan gösterimleri ekranda 3 boyutlu bir izlenim yaratır çünkü gösterilenin biraz “arkasına” bakabilirsiniz. Ekranın önünden bir kişinin gözlerine bakıyorsam, ekrana yanlara doğru hareket ettiğimde yanaklarına bakacağım. Dizlerimi büktüğümde çenesinin altına bakıyorum. Yanımdaki bir izleyici de çepeçevre görüşü alıyor, böylece komşu ışıklı alanlardaysa ekranda gösterilenin etrafında da yürüyebiliyor.


Prensip olarak, bu iyi bir şey, çünkü ışık alanı görüntüleri 3B gözlükler olmadan çalışır ve efekt, nesnelerin aniden ekrandan korkutucu bir şekilde fırladığı birçok otostereoskopik 3B ekrandaki kadar müdahaleci değildir.

Işık Alanı Görüntülerinin bir yakalaması: Yalnızca mümkün olduğu kadar çok alan veya görünümle çalışırlar, bu nedenle mümkün olan en yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyarlar. Ve görüntü içeriği “ışık alanı” kullanımıyla eşleşmelidir, aksi takdirde etkiyi neredeyse hiç fark etmezsiniz.


Yüksek çözünürlük gerekli


Örneğin BOE, Display Week’te son derece iyi bir 16K ekran gösterdiğinden, çözünürlük artık bir sorun değil. TCL, Işık Alanı Ekranları için 7680 x 4320 pikselli 8K LCD’ler kullandı. 33 milyon pikselini 8 parçaya bölerseniz, her ışık alanı 960 × 540 piksele sahiptir. Tam olarak yüksek çözünürlüklü değil ama bu amaç için yeterli.
8K doğal çözünürlüğe sahip Işıklı Alan GörüntüsüTCL, Işıklı Alan Görüntüleri için 8K LCD’ler kullanır.Ancak, alanlar arasındaki geçişler düzgün olmalı ve Display Week’te gösterilen Işıklı Alan Görüntülerinin çoğundaki kadar dalgalı olmamalıdır. Bazı üreticiler, gösterilen içeriği kullanıcının ilgili görüş açısına göre uyarlayarak daha yumuşak ve daha geniş açılı oynatma oluşturmak için göz izlemeyi kullanmaya çalışır. Ancak bunu yapmak, LFD’lerin avantajını kaybeder ve bunun yerine size 3D gözlüklerden daha sınırlayıcı olan tek kişilik bir ekran sunar. Bu koltuk değneği ayrıca geleneksel videolar ve oyunlar için uygun değildir.Önceki bir Light Field hayranı olarak, Los Angeles’ta gösterilen şemsiyeler beni ikna etmemişti. Ekranın önündeki küçük hareketlerle, ekran sadece TCL ekranlarında değil, sallandı ve rahatsız oldu. Videoda, göz izleme ve pürüzsüzleştirilmiş bir yüz ile çalışan, oldukça iyi işleyen Işık Alanı Ekranlarından birini görebilirsiniz; TCL’den geliyor ve artık fuarın üçüncü gününde stantta bulunamayacaktı.c't Magazine'den daha fazlasıc't Magazine'den daha fazlası
(İngiltere)Haberin Sonu